Norjan Johannes Hösflot Kläbon musertava ylivoima jatkuu maastohiihdon maailmancupissa. Kläbo on voittanut tällä kaudella kaikki hiihtämänsä kisat.

Kläbo korjasi täyden potin maailmancupin avauksessa Rukalla. Perjantaina hän jätti päivän ajaksi valtaistuimen vapaaksi kotiyleisönsä Lillehammerissa. Käbolla oli pientä kurkkukipua ja hän jäi varotoimenpiteenä pois 10 kilometrin vapaan hiihtotavan väliaikalähtökisasta.

Kläbo palasi sunnuntaina baanalle ja valtaistuimelle. Hän oli ylivoimainen vapaan hiihtotavan 1,6 kilometrin sprinttikisassa.

Italian Federico Pellegrino jäi Kläbosta vain 0,75 sekuntia, mutta se ei kerro täyttä totuutta kisan kulusta. Kläbo tuuletti voittoa jo hyvissä ajoin ennen maalivan ylittämistä.

Even Northug ja Edvin Anger täydensivät norjalaismenestystä seuraavilla sijoilla.

Joni Mäki pystyi raivaamaan ainoana suomalaisena mieshiihtäjänä paikan erävaiheeseen. Mäki sijoittui puolivälierissä viidenneksi ja putosi jatkosta. Mäen loppusijoitus oli 24:s.

Lue myös:”Ärsyttää” – Krista Pärmäkoski sanoi suorat sanat Viaplaylla

https://twitter.com/ViaplayUrheilu/status/1599021806282674176

LUE MYÖS: Viivi Lehikoiselle esitettiin karu kysymys – teki nyt muutaman asian selväksi (UrheiluAreena.fi)