MM-karsintoihin valmistautuvat Suomen lentopallomaajoukkueet pelaavat tällä viikolla maaotteluita. Miehet kohtaavat Saksassa isäntämaan kahdesti ja naiset Ruotsin sen kotikentällään kolmasti.

Molemmat maajoukkueet matkaavat maaotteluihin 14 pelaajan ryhmillä, mutta päävalmentajat Tuomas Sammelvuo ja Tapio Kangasaniemi pitävät edelleen MM-karsintaportteja hieman avoinna muillekin pelaajille.

Miesten maajoukkueessa ei ensikertalaisia nähdä, ellei sellaiseksi lasketa vain kolme maaottelua pelannutta keskipelaaja Miki Jauhiaista. Miesten joukkueessa Urpo Sivulalla ilmenneen vaivan takia Antti Ropponen vahvistaa ryhmää Saksan maaotteluissa. Sivulan tilannetta seurataan tarkasti päivä päivältä MM-karsintojen suhteen.

Naisten maajoukkueessa debytantteja ovat passari Iida Paananen, yleispelaaja Lotta Piesanen ja keskipelaaja Yasmine Madsen. Heidän lisäkseen viime kesän maajoukkueeseen lisäyksenä on libero Hillaelina Mäntylä.

Miesten MM-karsinnat pelataan Tshekissä 24.-28.5. ja naisten Portugalissa 30.5.-4.6.

Miesten maaottelut, Saksa – Suomi
16.5. 18:30 Bochum
17.5. 18:30 Bochum

Naisten maaottelut, Ruotsi – Suomi
18.5. 20:00 Ängelholm, Kungsgårdshallen
19.5. 20:00 Örkeljunga, Forum
20.5. 17:00 Lund, Idrottshallen

Miesten lentopallomaajoukkue Saksa-maaotteluissa:

Eemi Tervaportti
Mikko Esko
Lauri Kerminen
Antti Siltala
Niklas Seppänen
Elviss Krastins
Tommi Siirilä
Sauli Sinkkonen
Jan Helenius
Antti Ropponen
Markus Kaurto
Olli-Pekka Ojansivu
Miki Jauhiainen
Eetu Pennanen

Naisten lentopallomaajoukkue Ruotsi-maaotteluissa:

Iida Paananen
Noora Kosonen
Suvi Kokkonen
Michaela Madsen
Kaisa Alanko
Saana Koljonen
Laura Pihlajamäki
Salla Karhu
Piia Korhonen
Ronja Heikkiniemi
Daniela Öhman
Hillaelina Mäntylä
Lotta Piesanen
Yasmine Madsen

Lähde ja kuva: Lentopalloliiton tiedote

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)