Kristiina Mäkelän kolmiloikkakilpailu Lievinin kansainvälisissä hallikisoissa Ranskassa myöhään keskiviikkoiltana päättyi loukkaantumiseen. Viidennellä hypyllään Mäkelä keskeytti toisen loikkansa ja laskeutui hiekkakasaan oikean jalan takareittään pidellen.

Mäkelän valmentaja Tuomas Sallisen kertoi SUL:n tiedotteessa, että vamman vakavuus selviää vasta tarkemmissa jatkotutkimuksissa. Hallikausi on kuitenkin Mäkelän osalta ohi.

– Oikean jalan takareidessä on lihasrepeämä. Nyt on saatu vasta tarvittava ensiapu kilpailupaikalla. Suomessa tutkimme vamman tarkemmin magneettikuvauksella heti kotiinpaluumme jälkeen. Hallikausi on nyt kuitenkin varmuudella ohi, valmentamisen lisäksi fysioterapeuttina toimiva Sallinen kertoi.

– Otamme asiat asiana, Sallinen kommentoi omia ja urheilijansa tunnelmia.

Ennen loukkaantumistaan Mäkelä ehti hypätä tuloksen 13.62. Kilpailun voitti Kuuban Liadagmis Povea tämän hallikauden maailman kärkituloksella 14.81.

Suomalaisten ilta oli Lievinissä muutenkin alavireinen. Seiväshypyssä Wilma Murron kolme yritystä 460 senttimetristä eivät tällä kertaa onnistuneet, ja tulokseksi jäi 445. Elina Lampela jäi puolestaan ilman tulosta aloituskorkeudessa 430.

Lue myös: Opetus- ja kulttuuriministeriö teki ratkaisunsa – nämä Suomen yleisurheilutähdet jäivät ilman apurahaa

Lue myös: Kene Ndoye on kuollut 44-vuotiaana

LUE MYÖS: Lotta Harala lähti lätkimään kisapaikalta – kommentoi muutamalla sanalla (UrheiluAreena.fi)