Suomen nuori tennistähti Emil Ruusuvuori kohtaa ensimmäisessä ATP-turnausottelussaan Dennis Novakin.

Ranskan Montpellier’ssä Ruusuvuori läpäisi karsinnat ja eteni ensimmäistä kertaa urallaan ATP-turnauksen pääsarjaan. Ruusuvuori on maailmanlistalla sijalla 101 ja itävaltalainen Novak sijalla 93.

Vedonlyöntikertoimien valossa Ruusuvuori, 20, lähtee otteluun hienoisena ennakkosuosikkina. Ottelu on ohjelmassa tiistaina iltapäivällä. Voittaja saa todennäköisesti vastaansa kovatasoisen Pablo Carreno Bustan.

Montpellier’ssä lisää suomalaisväriä pääsarjaan tuo Henri Laaksonen. Lohjalainen edustaa nykyisin Sveitsiä.

Gael Monfils pelaa ykkössijoitettuna. Turnauksessa jaetaan palkintorahaa yhteensä 606 350 euroa, ja mestarin osuus potista on 91 010 euroa.

LUE MYÖS: Oliver Helander heitti kunnon kaaren – ”Äijä on mitalikunnossa” (UrheiluAreena.fi)