Annimari Kortteen uutisoitiin viime viikolla joutuneen sairaalaan, mikä ei pitänyt paikkaansa. Korte itse oikaisi virheellistä uutisointia ja ilmoitti käyneensä ajanvarauksella tähystyksessä, joka on tutkimus, eikä kyse siis ole sairaalahoidosta.
Korte voitti toissa sunnuntaina Helsingin Tarmon hallikilpailuissa 60 metrin aitajuoksun ajalla 8,06. Alkuerissä syntyi oma ennätys 8,03, joka on myös maaliskuisten Istanbulin EM-kilpailujen tulosraja.
Korte ilmoitti pystyvänsä parempaan. Hän on sairastellut talven aikana ja sen takia hän ei ole saanut kilpailusuorituksiinsa vielä parasta virettään.
– Talven tulokset eivät ole olleet yhtään sellaisia, mitä olen treeneissä juossut. Heti ensimmäisen kilpailun jälkeen tuli vatsatauti, sitten toinen vatsatauti ja flunssa. Siksi en ole vielä päässyt näkemään treenien tuloksia, Korte sanoi SUL:n tiedotteessa.
Ulkoradoilla Korte juoksi 100 metrin aidoissa 2019 Suomen ennätysajan 12,72.
Lue myös:Matilda Castren tavoittelee hurjaa rahapottia Saudi-Arabiassa
































