Alajärven Ankkurit jää varmuudella miesten Superpesiksen runkosarjan jumboksi.
Se varmistui eilen, kun Ankkurit hävisi paikallisottelussa Koskenkorvalle jaksoin 2-0.
Jumbosijalle jääminen tarkoittaa sitä, että Ankkurit pelaa ensi kauden sarjapaikastaan karsinnoissa, jossa se kohtaa runkosarjan toiseksi viimeiseksi jäävän joukkueen.
16 sarjapistettä keränneen Ankkurien karsintavastus on vielä auki, mutta se on joko Koskenkorva, Siilinjärvi tai Kempele.
Siilinjärvellä on kasassa 22 pistettä, ja se on sarjassa 13:s eli toiseksi viimeinen. Kossu on kaksi pistettä Siilinjärveä edellä, mutta sillä on jäljellä enää yksi sarjaottelu, kun taas Siilinjärvellä on jäljellä kaksi ottelua. Kempele on kaksi pistettä Kossua edellä, ja sillä on jäljellä kaksi ottelua.
Karsintapari pelataan paras viidestä -järjestelmällä. Häviäjä tippuu ensi kaudeksi Ykköspesikseen, ja voittaja jatkaa karsintoja kohtaamalla Ykköspesiksen toiseksi sijoittuneen joukkueen. Ykköspesiksen voittaja nousee suoraan pääsarjatasolle.































