Valtteri Bottas ja hänen Sauber-tallinsa onnistuivat yllättävän hyvin Kiinan Shanghain F1-kisan perjantaina sprinttiaika-ajoissa.

Bottas oli tuloksissa yhdeksäs ja hänen tallikaverinsa Zhou Guanyu kymmenes. Sade vaikeutti haastetta, mutta Bottas vastasi siihen hyvin.

– Olen iloinen koko tiimin puolesta. On hyvä nähdä molemmat autot top kympissä vaihtelevassa kelissä, jossa ei todellakaan ollut helppoa, Bottas sanoi F1:n videohaastattelussa.

Zhou tekee Shanghaissa historiaa ajaessaan Kiinan F1-osakilpailussa ensimmäisenä kiinalaiskuskina. F1-uransa Zhou aloitti jo 2022, mutta koronapandemian takia Kiinassa on viimeksi ajettu F1-kisa 2019.

– Olen erityisen iloinen Zhoun puolesta, että hän pääsi kymmenen joukkoon. Mahtavaa hänelle ja kaikille kiinalaisfaneille, Bottas iloitsi vilpittömän oloisena.

Lauantaina ajetaan sprinttikisa sekä aika-ajot. Bottas totesi rehellisesti, ettei tiedä, mitä voi odottaa autonsa kilpailukyvyltä.

– Ei ole tietoa. Kisavauhti perustuu ensimmäisiin harjoituksiin, joissa olosuhteet muuttuivat paljon. Mutta yksittäisellä kierroksella ei ole ollenkaan huonoa. Se on lupaavaa viikonlopun jatkon kannalta,

Lue myös:Valtteri Bottakselta lupaava onnistuminen Kiinassa

LUE MYÖS: Näkökulma: Antti Pennaselta raju tyrmäysisku epäilijöille (KiekkoUutiset.fi)