Mercedes on vahvistanut, että Valtteri Bottas toimii alkavalla kaudella testi- ja varakuljettajan roolin ohella myös tallin kisakuskin Kimi Antonellin mentorina.

– Muun työnsä ohella Valtterin tulee pitää Kimistä huolta. Valmentaa häntä ja jatkuvasti pitää silmällä, mitä radalla tapahtuu, selvensi Mercedeksen tallipomo Toto Wolff La Repubblica-lehdelle.

Bottaksen rooli on herättänyt paljon spekulaatiota. Jos Antonelli ei ole riittävän kypsä F1-ajajaksi, ottaisi Bottas hänen paikkansa.

Mercedes tietysti tyrmää moiset väitteet. Mutta Bottas on itse ilmoittanut, ettei ole menettänyt toivoaan sen suhteen, että ajaisi F1:ssä vielä kilpaa.

Wolff korostaa, ettei Mercedes odota, että Antonelli olisi heti valmis. Antonelli on pestattu tiimiin siitä syystä, koska on merkittävä lahjakkuus, joka kasvaa korkoa.

– En halunnut tehdä samaa virhettä kuin Max Verstappenin kanssa, korostaa Wolff viitaten kymmenen vuoden takaisiin tapahtumiin. Tuolloin Mercedes ei  pitänyt Verstappenista kiinni ja tämä pääsi livahtamaan Red Bullille.

LUE MYÖS: Näkökulma: Limbo, kadotus vai aina uusi alku? (FutisUutiset.fi)