Rallin MM-sarjaan palaavan Toyotan tallipäällikkö Tommi Mäkinen on avannut tallin tilannetta MTV Sportin haastattelussa. Mediassa on pidetty jo varmana, että Jari-Matti Latvala ajaa ensi kaudella Toyotan WRC-autoa.

Latvalan tilanne tuli ajankohtaiseksi loppuvuodesta, kun Latvalan aiempi työnantaja Volkswagen ilmoitti vetäytyvänsä rallin MM-sarjasta. Tämä jätti Latvalan ilman tallipaikkaa ensi kaudeksi. Latvalan siirtymisestä Toyotalle ovat uutisoineet useat eri lähteet jo varmana tietona.

Tommi Mäkinen ei voi asiaa vielä vahvistaa, mutta toteaa, että ratkaisu on lähellä.

– En voi kommentoida siihen tällä hetkellä millään tapaa. Muuta kuin sen verran, että se ei ole meiltä lähtöisin olevaa virallista tietoa, Mäkinen totesi MTV Sportille.

Toyota on tähän mennessä vahvistanut vain sen, että Juho Hänninen kilpailee ensi kaudella Toyotan WRC-auton puikoissa. Muut kuljettavalinnat tulevat Mäkisen mukaan julki jo ensi viikolla. Tai niin Mäkinen ainakin toivoo.

– Tällä hetkellä tarkoitus on tuo ensi viikon tiistai. Siihen on tarkoitus yrittää, kun on auton lanseeraus, että siinä samalla tulisivat kuljettajatkin, Mäkinen linjasi.

Toyota lanseeraa ensi kauden autonsa tiistaina Helsingissä. Mäkinen toivoo, että tuolloin mukana olisivat jo kaikki tallin ensi kauden kuljettajatkin.

– Olisi erittäin positiivinen asia, että saataisiin auto ja kuljettajat silloin Finlandia-talolle, Mäkinen totesi.

Toyota aloittaa ensi kauden kahdella autolla, mutta tallin suunnitelmissa on ottaa käyttöön mahdollisesti myös kolmas auto. Latvalan ohella Esapekka Lappi on pyörinyt tämän tästä Toyota-huhuissa mukana.

Rallin ensi kauden MM-sarja alkaa Monte Carlosta tammikuun puolivälin jälkeen.

Linkki MTV Sportin alkuperäiseen uutiseen: http://www.mtv.fi/sport/ralli/uutinen/artikkeli/tommi-makinen-varovaisena-latvala-uutisista-arvuuttelu-pian-ohi/6203830?mtv_ref=twb_urheilu

LUE MYÖS: Yllättävä näky Krista Pärmäkoskesta – Ebba Anderssonilta lähti heti viesti (UrheiluAreena.fi)