Rengasvalmistaja Dmackin renkailla Walesin mutaisilla teillä ajava virolaiskuski Ott Tänak tykitti jo toisen pohja-aikansa peräjälkeen. Dyfnantin vajaan 20 kilometrin pituisella pätkällä mies jätti taakseen kisaa johtavan Sebastien Ogierin 2,2 sekunnin kaulalla.

– Viimeiset muutamat kilometrit olivat erittäin mutaisia ja liukkaita mutta muuten kaikki meni hyvin, Tänak kertoi WRC.comille.

Ogierilla oli puolestaan ongelmia vaihdelaatikkonsa suhteen.

– Pätkä oli ihan ok meille. Mutta olen hieman huolissani pienestä asiasta autossa. Vaihteisto ei pidä oikeanlaista ääntä, se kyllä toimii ihan hyvin vielä tällä hetkellä, Ogier analysoi.

Jari-Matti Latvala huristeli pätkällä kolmanneksi jääden Tänakin vauhdista 6,3 sekuntia.

– Pätkä oli todella mukava. Kaikki on hyvin auton suhteen, Latvala hahmotti.

Sebastien Ogier johtaa rallia enää 7,7 sekunnin kaulalla virolaiskuskiin nähden. Jari-Matti Latvala nousi jo podiumpaikalle kolmanneksi. Tosin seuraavana olevat Kris Meeke ja Hayden Paddon ovat suomalaisesta vain sekunnin sisällä.

Perjantaina ajetaan vielä neljä erikoiskoetta.

Walesin MM-ralli 4/22

1. Sebastien Ogier Volkswagen52.04,7
2. Ott Tänak Ford+7,7
3. Jari-Matti LatvalaVolkswagen+32,3
4. Kris MeekeCitroen +32,5
5. Hayden Paddon Hyundai +32,7
6. Craig Breen Citroen +37,1
7. Thierry Neuville Hyundai +42,5
8. Dani Sordo Hyundai +58,4

LUE MYÖS: Yllättävä näky Krista Pärmäkoskesta – Ebba Anderssonilta lähti heti viesti (UrheiluAreena.fi)