Hyundai Motorsport N-tiimin Emil Lindholm taipui lauantaina Chilen MM-rallin WRC2-luokan seitsemänneksi. Lindholm kohtasi saman ongelman kuin muut.

– Kun ilman lämpötila nousi, niin olimme pulassa: tiet söivät renkaitamme urakalla, Lindholm kommentoi tiedotteessa.

– Aamun ensimmäisestä lenkistä mielenkiintoisen teki ensimmäiseksi se, että pölyä oli varsin runsaasti, ja sitä oli niin paljon, että suorillakaan ei nähnyt, missä tie menee. Se oli varsinainen herätys, Lindholm avasi.

– Meillä iltapäivän ensimmäisellä EK:lla renkaamme kuluivat jo niin, että jouduimme ajamaan päivän loput erikoiskokeet vain varovasti läpi. Tulos ei ollut yhtään se, mitä lähdimme hakemaan. Seuraavan kerran, jos tänne Chileen saa vielä tulla niin nyt tietää, että nämä tiet syövät nopeasti renkaan pinnan rikki. Se piti nyt itse kokea, että oppi, Lindholm kertoo.

Sunnuntaina rallin ohjelmassa on vielä neljä erikoiskoetta (54.12 km), joista kilpailun päättävä El Ponen (13.86 km) Power Stage käynnistyy illalla klo 19:15 Suomen aikaa.

– Sijoituksemme on sellainen, että siitä ei ajamalla hirveästi ylös enää nousta eikä jälkipolville jää kerrottavaa, mutta yritämme ja aiomme nauttia Chilen teillä ajamisesta. Voimme ajatella sunnuntaita testinä tulevaisuutta varten ja kokeilla autoomme pieniä muutoksia. Otetaan viimeisestä kilpailupäivästä täysi hyöty irti.

Lähde: Tiedote
Kuva: Srt

Lue myös:Tätä kuljettajaa Max Verstappen pelkää – ei halua tallikaverikseen

LUE MYÖS: Valtteri Bottas maksoi kovan hinnan – kenen vika tämä oli? (RalliF1.fi)