Portugalin rallin neljännellä erikoiskokeella Ourique 2:lla kolmen kärjen ero tiivistyi. Pohja-ajan kellotti Dani Sordo, joka jatkaa toisena. Kärjessä olevasta Sebastien Ogierista Sordo on perässä enää 2,4 sekuntia eron kavennuttua kahdella sekunnilla.
– Säästin renkaita. Kaikki on kunnossa, kommentoi Ogier WRC:n ralliradiolle.
– Pätkä meni hyvin. Autoon on todella hyvä luottamus, säesti Sordo.
Jari-Matti Latvala jatkaa kisassa kolmantena. Hän päihitti Ogierin kahdella kymmenyksellä Ouriquella.
– Auto oli parempi kuin aamulla ja nautin ajamisesta. Auto pomppii tosin liikaa ja jousituksen suhteen on tehtävä töitä, kommentoi Latvala.
Mikko Hirvosella on ollut autonsa kanssa vaikeuksia. Hän jatkaa neljäntenä, mutta eroa Ogieriin on jo 17,1 sekuntia. Sordosta Hirvonen jäi neljä sekuntia lisää.
– Ajoin niin kovaa kuin pystyin, mutta se ei riittänyt. Olemme ajaneet väärillä säädöillä. Jousitus on ollut liian jäykkä, manasi Hirvonen.
Kisaan kahden ek:n jälkeen johtanut Mads Östberg ajoi kolmannella ek:lla ulos. Hän ei loukkaantunut, mutta Ford romuttui ajokelvottomaksi.
Perjantaina illalla ajetaan vielä yksi lyhyt erikoiskoe. Lauantaina ajetaan kuusi ja sunnuntaina neljä ek:ta.
Portugalin rallin tilanne, ek 4/15
1. Sebastien Ogier (FRA) Volkswagen 46.38,5
2. Daniel Sordo (ESP) Citroen +2,4
3. Jari-Matti Latvala (FIN) Volkswagen +11,3
4. Mikko Hirvonen (FIN) Citroen +17,1
5. Thierry Neuville (BEL) Ford +28,1
6. Jevgeni Novikov (RUS) Ford +1.08,7
7. Nasser Al-Attiyah (QAT) Ford +2.10,7
8. Michael Kosciuszko (POL) Mini +2.18,2
9. Martin Prokop (CZE) Ford +2.18,7
10. Dennis Kuipers (NED) Ford +2.37,9






























