Autonvalmistaja BMW ilmoitti helmikuun alussa, ettei Prodrive-talli jatka enää Minin tehdastallina, vaan tehtävän ottaa WRC Portugal-talli. Pahat kielet kertovat, että Prodriven tallipomolla David Richardsilla ja BMW:llä olisivat menneet sukset ristiin ja BMW olisi halunnut näpäyttää Richardsia. Prodriven kilpailujohtaja Richard Taylor väittää muuta.
– Siksi kävi niin, koska emme aja täyttä MM-sarjaa. Olemme muuttaneet ralliohjelmaamme siten, että pystymme hyödyntämään resursseja paremmin, kertoi Taylor Autosportin mukaan.
Prodriven insinöörejä on siirretty Mini-ohjelmasta Aston Martinin moottoriurheiluprojektiin Aston Martinin toimiessa myöskin Prodriven alla. Taylorin mukaan asioita on liioiteltu.
– Sellaisesta on turha edes puhua, koska siihen suuntaan on ollut vähän liikennettä. Puhummeyhdestä tai kahdesta ihmisestä.
Prodrive jatkaa arvonalennuksestaan huolimatta Minin kehitystyötä. Tällä viikolla Dani Sordo ja Kris Meeke testasivat uudistuksia eteläisessä Espanjassa ja uusittu Mini on määrä ottaa kilpailukäyttöön Portugalin rallissa maalis-huhtikuun vaihteessa.
































