Red Bullin Max Verstappen ajoi jälleen voittoon, kun F1-kausi jatkui viikonloppuna Kanadan Montrealissa.

Verstappenin viikonloppu sisälsi monia eri vaiheita, mutta jälleen kerran hollantilainen näytti mahtinsa sunnuntain koittaessa.

Verstappen ajoi voittoon ja nappasi samalla jo kolmannen perättäisen voittonsa Gilles Villeneuven-radalta.

Temppu on varsin harvinainen, sillä aiemmin siihen olivat pystyneet vain Lewis Hamilton ja Michael Schumacher.

– Tämä on ollut meille hyvä rata vuosien saatossa. On kivaa, että olen pystynyt voittamaan täällä jo kolme kertaa putkeen, Verstappen sanoi.

– Toivottavasti pystyn ottamaan näitä lisää tulevaisuudessa, mutta tämä on tosiaan kiva rata ja tykkään ajaa täällä. Tämä rata muistuttaa minua vähän kartingista, joten tämä on aina hauskaa, Verstappen jatkoi tyynesti.

Lue myös: Formula ykkösissä muhii melkoinen paukku – huipputalli palaa ryminällä huipulle?

LUE MYÖS: Näkökulma: Kannustaako Stars-legenda Jere Lehtinen tällä kertaa vastustajaa – edes hieman? (LeijonaUutiset.fi)