Kimi Antonelli on karannut kilpailijoiltaan formula ykkösten MM-sarjassa.
14 osakilpailun jälkeen italialainen johtaa Mercedes-tallikaveriaan George Russellia 81 pisteellä.
Lewis Hamilton on jo 101 pisteen ja Lando Norris 106 pisteen päässä Antonellista.
Tilanne on niin selvä, että todellisen mestaruustaistelun löytäminen loppukaudelle alkaa olla vaikeaa.
F1-historiasta löytyy silti tapauksia, jotka osoittavat, kuinka nopeasti asetelmat voivat muuttua.
Verstappen nousi 46 pisteen takaa
Absoluuttisesti mitattuna suurin F1:n MM-sarjassa kiinni ajettu piste-ero on ollut Max Verstappenin 46 pisteen takamatka Charles Leclerciin kaudella 2022, kertoo Motorsport.com.
Tuolloin asetelma oli kuitenkin hyvin erilainen kuin Antonellin kohdalla nyt.
Verstappen oli 46 pistettä Leclercin perässä vasta kauden kolmannen kilpailun jälkeen Melbournessa. Kautta oli siis jäljellä huomattavasti enemmän.
Lopulta Verstappen käänsi tilanteen täysin päälaelleen. Hän varmisti toisen maailmanmestaruutensa ja keräsi kauden aikana 454 pistettä, kun Leclerc jäi 308 pisteeseen.
Antonellin nykyinen 81 pisteen johto on siis lähes kaksinkertainen suurimpaan absoluuttiseen eroon verrattuna, joka F1:n historiassa on onnistuttu kääntämään mestaruudeksi.
James Hunt teki vielä hurjemman tempun
Pelkkien pisteiden vertaileminen eri aikakausien välillä voi kuitenkin johtaa harhaan, sillä F1:n pistejärjestelmät ovat muuttuneet merkittävästi.
Tästä paras esimerkki löytyy vuodelta 1976.
James Hunt oli pahimmillaan 35 pistettä Niki Laudaa jäljessä. Nykyjärjestelmällä luku ei kuulosta Antonellin 81 pisteen johtoon verrattuna valtavalta.
Tuolloin kilpailun voitosta sai kuitenkin vain yhdeksän pistettä nykyisen 25 sijaan.
Kun Huntin 35 pisteen takamatka suhteutetaan kilpailuvoitosta nykyisin jaettaviin pisteisiin, se vastaisi noin 97 pisteen eroa nykyjärjestelmässä.
Hunt onnistui silti nousemaan maailmanmestariksi.

































