Rallin MM-sarja alkoi viikonloppuna perinteiseen tapaan Monte Carlosta, mutta yhtään suomalaista ei ajanut pääluokassa.

Kyseessä on erittäin harvinainen tilanne, sillä edellisen kerran asia on ollut näin vuonna 1993.

Hallitseva maailmanmestari Kalle Rovanperä ilmoitti viime kauden päätteeksi, että hän ajaa tällä kaudella vain puolikkaan sarjan. Rovanperä on saanut keskittyä nyt muihin asioihin.

Rovanperän kartanlukija Jonne Halttunen sen sijaan vietti sunnuntaina rallin parissa, sillä hän toimi MTV:n asiantuntijana.

Halttunen oli uudesta roolistaan innoissaan ja vitsaili siitä X-palvelussa.

– Tämä oli todella hieno kokemus ja jotain uutta minulle. Totaalisen erilainen ”puku”, mitä olen yleensä käyttänyt Monte Carlon yhteydessä, Halttunen kirjoitti.

Tällä hän tietysti viittasi siihen, että yleensä Halttunen on ollut ajohaalarit niskassa, mutta nyt hän oli pukeutunut ”vähän parempaan seppälään” studiota varten.

Lue myös: Tässä on rallin MM-sarjan pistetilanne

Kuva: Toyota Gazoo Racing

LUE MYÖS: Jonne Halttunen avautui rallin MM-sarjan tilasta: ”Se ei ole pitkällä aikavälillä tervettä” (RalliF1.fi)