Rallin MM-sarjan kauden toiseksi viimeinen osakilpailu ajetaan tällä viikolla Walesissa. WRC2 -luokassa on vielä neljällä kuljettajalla mahdollisuus sarjan voittoon ja mikä herkullisinta, kaksi heistä on suomalaisia.

Pistekärjessä on tällä hetkellä britti Elfyn Evans, joka on kuitenkin jo ajanut kaikki pistekisansa ja hänen loppupisteensä tulevat olemaan 120. WRC2-pisteistä voi ajaa seitsemässä osakilpailussa, joista kuusi parasta lasketaan mukaan loppupisteisiin.

Suomen Teemu Suninen on kartturinsa Mikko Markkulan kanssa sarjassa toisena, 15 pisteen päässä sarjaa johtavasta Elfyn Evansista. Suniselle Britannian MM-ralli on jo seitsemäs, eli viimeinen pistekilpailu.

Sarjapisteitä kilahtaa tilille voitosta 25, kakkostilasta 18 ja kolmossijasta 15. Pysyäkseen kiinni sarjan voitossa Sunisen on ajettava Walesissa vähintään kolmanneksi. Silloin heillä on Evansin kanssa tasapisteet ja tasan samat sijoitukset ajamistaan pistekilpailuista.

Heidän sijoituksensa ratkaistaan siinä tapauksessa sen perusteella, miten he ovat sijoittuneet toisiinsa nähden niissä kilpailuissa, joissa molemmat ovat ajaneet pisteistä. Näin katsottuna Suninen voittaa Evansin tasapisteillä.

Voitto Evansistakaan ei kuitenkaan vielä varmistaisi Suniselle mestaruutta, sillä Skoda Motorsportin kuljettajilla, Suomen Esapekka Lapilla ja tsekki Jan Kopeckylla, on vielä Britannian osakilpailun jälkeenkin mahdollisuudet WRC2-luokan sarjavoittoon. He ovat nimittäin ajaneet vasta viisi kisaa kumpikin. He keräävät pisteitä siis niin Britanniassa, kuin vielä kauden finaalissa, Australian MM-rallissakin. Lappi on nyt pisteissä kolmantena, 38 pisteen päässä Evansista. Kopecky on vain 2 pistettä Lappia perässä.

– Hyvä fiilis lähteä kisaan, testissä löytyi hyvä luotto autoon ja viimevuodesta on olemassa arvokasta kokemusta tälle vuodelle, kommentoi Suninen.

– Pidän tällaisista tilanteista, joissa ajetaan paineen alla ja lähdenkin Walesiin luottavaisena. Voitimmehan sekä Suomessa että Saksassa, eli olemme voittaneet kaksi edellistä MM-ralliamme, kommentoi Lappi.

Lähde: AKK:n tiedote

LUE MYÖS: Yllättävä näky Krista Pärmäkoskesta – Ebba Anderssonilta lähti heti viesti (UrheiluAreena.fi)