Vuonna 2007 ensimmäisen MM-rallinsa ajanut ja sen jälkeen yhteensäyksitoista kertaa Suomen MM-rallissa kilpaillut, kouvolalainen JouniVirtanen, 48, tekee näyttävän debyytin modernin WRC-ralliauton rattiinkun hän ja yli 230 rallin kokemuksella kartturoiva Risto Pietiläinenlähtevät nautiskelemaan todellisen sorateiden Grand Prixinvuoristaratamaisista erikoiskokeista suomalaisen JanPro Racingin FordFiesta RS WRC ralliautolla.
Numerolla 18 Rallin MM-sarjan kovavauhtisimmassa kilpailussa ajavakaksikko saa vastaansa WRC ja WRC2-luokan tähtikuljettajat ja sentiedostaneena Virtasen starttaa 23 pikataipaleen ja 307,58erikoiskoekilometrin mittaiseen kilpailuun ilman tulostavoitteita. Näinsuomalaistiimin kuljettajakaksikko tavoittelee vain teknisestimurheetonta ja ajollisesti nousujohteista kilpailusuoritustaralliautolla, joka aikaisemmin lauantaina ajetuissa testipäivässä tekilähtemättömän vaikutuksen ralliharrastuksensa aikana lukuisillaturboahdetuilla ja ns. vapaasti hengittävillä nelivetoisilla ajaneeseenJouni Virtaseen.
– Suomen kesän kuumimmassa päivässä ajetussa testipäivässä ajoinyhteensä 150 erikoiskoekilometriä modernin WRC-auton saloja opetelleneikä sitä voi sanoin kuvailla millainen elämys tämä nykypäivän WRC-autoon ajaa. Auton aerodynamiikka on aivan uskomaton ja sen tukemana autokäyttäytyy kuin ajatus. En mitenkään voinut uskoa kuinka lujaa sitämutkiin ja hyppyreihin voikaan ajaa eikä rajoja tunnu olevan ollenkaan,Virtanen kehuu Janne Tuohinon JanPro Racingin WRC-ralliautoa tiedotteessa.
– Itse kilpailussa tavoitteemme on asetettu jokaisestaerikoiskoekilometristä nauttimiseen ja sunnuntain maalilipun näkemiseen.Koska kyseessä on kuitenkin elämäni ensimmäinen WRC-autolla ajettavaralli niin aloitan tunnustellen ja luotaamuksen kautta haen vauhdinnostoa. Tärkeintä on oppia hyödyntämään auton ominaisuuksia ja sitäkautta saada vastattua haasteeseen, jossa samalla viivalla kanssani onniin ammattilaiskuljettajat kuin sellaiseksi pyrkivät, Virtanen jatkaa.
JanPro Racingin tiimipäällikkö Janne Tuohino tietää mitä Jouni Virtanentarkoittaa kun aikaisemmin Ruotsin MM-rallissa hän itse oli samassatilanteessa.
– Automme on Fordin tehdastiimi M-Sportin rakentama ja teemme heidänkanssaan tiivistä yhteistyötä, joka takaa automme kilpailukyvyn sekävaraosapalvelun. Näin kuljettajalle jää vain tuloksien tekeminen, jokavastaavasti vaatii luottamusta auton käyttäytymiseen. Itse en RuotsinMM-rallin ensimmäisinä päivinä tarpeeksi luottanut autonaerodynamiikkaan ja sen sekä monen muun mutkan kokeneena uskon, ettäJounilla on siitä kilpailusta keräämämme tietotaidon myötä heti paremmatlähtökohdat startata perinteikääseen sorasirkukseen, Tuohino kertoo.
Suomen MM-ralli käynnistyy torstaina aamusta ajettavalla virallisellatestierikoiskokeella. Itse kilpailu käynnistyy torstai-iltanaperinteikkäällä Harjun yleisöerikoiskokeella.
Lähde: Jouni Virtasen tiedote. Kuva: Sami Heikkilä

































