Volkswagenin päätös tehdastallitoiminnan lopettamisesta rallin MM-sarjasta jätti Jari-Matti Latvalan vaille sopimusta. Manageri Timo Jouhki neuvottelee Latvalalle uutta tallipaikkaa, mutta vielä uutisia ei ole kuultu.

Toyotan tallipomo Tommi Mäkinen kertoo saksalaiselle Motorsport Aktuellille, että Sebastien Ogier olisi Toyotan ykkösvaihtoehto. Ogierin jälkeen tulee Latvala ja sitten Andreas Mikkelsen.

– Haluamme yhden Volkswagenin kolmesta kuljettajasta, ilmoittaa Mäkinen.

Ogier on neuvotellut myös M Sportin ja Citroenin kanssa. Citroenilla on jo kolme sopimuskuljettajaa ja eri lähteiden mukaan Citroenin sekä Ogierin keskustelut eivät olisi edenneet yhteisymmärryksessä.

Toyota on tekemässä sopimuksen tuoreen WRC2-mestarin Esapekka Lapin kanssa. Lappi on rallimaailmankuumin nimi ja Mäkinen haluaa investoida myös tulevaisuuteen.

M Sport ajatti Latvalaa aiemmin vuoteen 2012 asti, kun se toimi Fordin tehdastallina. On kuitenkin hyvin epävarmaa, että tiimi palkkaisi Latvalan uudelleen.

Latvala oli rallin MM-sarjassa viime kaudella vasta kuudes voitettuaan sarjan parhaalla autolla vain yhden kisan. MM-sarjan sijoitus oli hänelle heikoin yhdeksään vuoteen.

LUE MYÖS: Yllättävä näky Krista Pärmäkoskesta – Ebba Anderssonilta lähti heti viesti (UrheiluAreena.fi)