Toyotan suomalaiskuljettaja Jari-Matti Latvala oli keskiviikkona paras suomalainen MM-rallin testierikoiskokeella Monte Carlossa.
Latvala tykitti testi-EK:lla kuudenneksi nopeimman ajan. Alussa suomalaiselle oli hieman ongelmia auton kanssa, mutta oikeat säädöt löytyivät lopulta.
– Olen aika tyytyväinen nyt, kun shakedown on ohi. Se antoi minulle mahdollisuuden saada tuntumaa autoon ja ajamiseen. Se on nyt tärkein asia, Latvala sanoi tallinsa tiedotteessa.
– Ensimmäisten kahden vedon aikana en ollut oikein tyytyväinen siihen, miten auto kääntyi kurveihin. Mutta sitten vaihdoimme keulan säätöjä huollossa ja sen jälkeen auto meni paremmin ja antoi minulle itseluottamusta. Nyt olen valmis kauteen, Latvala jatkoi.
Monten MM-ralli alkaa todenteolla huomenna torstaina.































