Jari-Matti Latvala voitti viime vuonna Neste Rallin kolmatta kertaa ja tänä vuonna hänellä olisi mahdollisuus hattutemppuun, saavuttaa kolmas peräkkäinen voitto kisasta. Mikäli Latvala voittaa Suomen MM-rallin tänä vuonna, olisi se suomalaisten kuljettajien 36. voitto kotikisastaan sen MM-historian aikana. Latvala joutuu kuitenkin käymään voitosta tiukkaa kamppailua monen muun kuljettajan kanssa – kuudessa edellisessä osakilpailussa on nimittäin ollut kuusi eri voittajaa.
Latvalan Volkswagen-tiimitoveri Sebastien Ogier tavoittelee neljättä maailmanmestaruuttaan, mutta ei ole voittanut yhtään osakilpailua helmikuussa ajetun Ruotsin MM-rallin jälkeen.
Ruotsin MM-rallin lisäksi Ogier voitti myös kauden avauksen Monte Carlon MM-rallin. Latvalan lisäksi muita yhden osakilpailun voittaneita kuljettajia ovat Polo-kuski Andreas Mikkelsen sekä Hyundain duo Hayden Paddon ja Thierry Neuville. Yhden voiton on ottanut myös Citroenin Kris Meeke, joka on ollut tällä kaudella uskomattoman nopea. Myös Ford-kuskit Mads Ostberg ja Ott Tänak tavoittelevat osakilpailuvoittoja. Tänak olikin erittäin lähellä ensimmäistä voittoaan edellisessä osakilpailussa Puolassa.
– Suomen MM-ralli on minulle kauden kohokohta. Odotan kilpailua innoissani, vaikka paineet ovat kovemmat kuin missään muussa rallissa. Toisaalta se kasvattaa motivaatiota, kun haluat pärjätä hyvin kotiyleisön edessä. Suomalaisten rallifanien odotukset ovat korkealla, etenkin kun olen voittanut tänä vuonna vasta yhden osakilpailun, Meksikon, kommentoi Latvala AKK:n tiedotteessa.
– Neste Rallin ominaispiirteet sopivat minulle hyvin: nopeita sorateitä ja isoja hyppyjä – juuri mun tyyppistä rallia. Menestymisen salaisuus tässä kisassa piilee tarkoissa nuoteissa ja oikeiden linjojen valitsemisessa hyppyihin ja nopeisiin osuuksiin. Ennen rallia rentoudun suomalaisella tavalla – käymällä saunassa, Latvala jatkaa.



























