Hyundain Esapekka Lapin mahdollisesti uran viimeinen MM-ralli päättyi vaisuun tulokseen Chilessä.

Lappi oli viikonlopun aikana suurissa vaikeuksissa autonsa säätöjen kanssa, eikä suomalainen pystynyt missään vaiheessa haastamaan kilpailun kärkikuljettajia.

Lopulta Lappi jäi kärjestä minuuttitolkulla ja sijoittui yleiskilpailussa kuudenneksi.

Positiivista oli sentään se, että suomalainen selvitti kilpailun maaliin ilman ylimääräisiä vastoinkäymisiä.

– Kaiken kaikkiaan pääsimme rallin maaliin ilman ongelmia. Ei draamaa eikä rengasrikkoja. Saimme siis kerättyä joitakin pisteitä, Lappi summasi.

Lappi ei kuitenkaan peitellyt pettymystään viikonlopun kokonaiskuvaan.

Erityisen vaikeaksi osoittautui perjantai. Lapin luottamus Hyundaihin ei ollut riittävällä tasolla haastavissa olosuhteissa.

– Kuten kaikki tietävät, viikonloppu oli minulle aivan liian vaikea ja haastava. Varsinkin perjantaina näissä olosuhteissa ja heikommalla luottamuksella autoon tehtävä oli lähes mahdoton.

Sunnuntaina tilanne parani hieman, mutta siinä vaiheessa mahdollisuudet parempaan lopputulokseen olivat jo menneet.

– Sunnuntai oli hieman positiivisempi, mutta menetimme kilpailun jo perjantaina, Lappi totesi.

LUE MYÖS: Krista Pärmäkoski biletti aamuun asti – ”Ei olisi tullut kuulonkaan” (UrheiluAreena.fi)