Jalkapallon Veikkausliigassa pelaava FC Haka ja kamerunilainen keskuspuolustaja Hassan Ndam ovat allekirjoittaneet 1+1 -vuotisen pelaajasopimuksen. 25-vuotias ja 193-senttinen toppari siirtyy Valkeakoskelle New York Red Bullsista, missä hän on viettänyt viimeiset kaksi vuotta.
Ndamille kertyi Yhdysvaltain MLS -liigassa viime kaudella 15 ottelua ja niissä kaikkiaan 702 minuuttia.
– Hassan on ollut kovassa koulussa ja saanut kokemusta kovasta sarjasta New York Red Bullsin riveissä, päävalmentaja Andy Smith toteaa.
– Vahva ja paljon töitä tekevä pelaaja, joka tuo hyvää asennetta joukkueeseemme, Smith jatkaa.Ndam itse korostaa juuri Smithin olleen toinen avaintekijä, että sopimus Hakan kanssa syntyi.
– FC Haka on yksi Suomen menestyneimmistä seuroista, mikä vaikutti isosti päätökseeni. Myös se, että sain mahdollisuuden pelata valmentaja Andrew Smithin alaisuudessa, oli ratkaisevassa roolissa, hän painottaa.
Hassan Ndamin myötä FC Hakalla on kasassa 14 pelaajasopimusta kaudelle 2024: Niklas Friberg, Tuure Siira, Haymenn Bah-Traore, Elias Mastokangas, Anton Lepola, Ryan Mahuta, Oiva Laaksonen, Maissa Fall, Eemeli Mäkelä, Rodrigo Macedo, Nicolas Dantas, Guilherme Morais, Nikolas Talo ja Hassan Ndam.
Lähde: FC Hakan tiedote
Lue myös:EIF hankki Hakasta tutun pelaajan – ”Kaipasin jotain uutta ja mielenkiintoista”

































