Jalkapallon Mestareiden liigassa nähdään ensimmäinen täysin englantilainen loppuottelu sitten vuoden 2008. Liverpool järjesti ihmeen tiistaina. Tottenham teki saman keskiviikkona.
Tottenham oli tauolla 0-2 -tappiolla Ajaxin stadionilla eli yhteislukemat olivat amsterdamilaisten eduksi 3-0. Tottenhamin Lucas Moura teki toisella jaksolla nopeasti kaksi maalia ja täydensi hattutemppunsa lisäajalla.
– Kaikki ovat sankareita, mutta Moura on supersankari. Hän ansaitsee tämän, Tottenhamin manageri Mauricio Pochettino ylisti BT Sportille UEFA:n verkkosivujen mukaan.
Liverpool oli hävinnyt oman välieränsä ensimmäisen osaottelun Barcelonan kentällä 0-3, mutta meni finaaliin 4-0 -kotivoitollaan tiistaina.
– Näimme Liverpoolin ottelun edellisenä iltana. Se osoitti, että mikään ei ole ratkennut ennen kuin ottelu on ohi. Olimme niin pettyneitä siitä, miten aloitimme ensimmäisessä osaottelussa ja teimme saman tänään. Tauolla ei paljon puhuttu. Manageri mainitsi Liverpoolin hotellilla ennen kuin lähdimme, Tottenhamin puolustaja Danny Rose kertoi.
Yhteislukemat olivat 3-3. Tottenham eteni finaaliin vierasmaalisäännön perusteella.
– Tämä oli koknaisuutensa naurettava ottelu. Yritimme taistella ja lopussa olimme vain onnekkaita. Olen pahoillani Ajaxin puolesta. He pelasivat näiden kahden ottelun aikana parempaa jalkapalloa kuin me, Tottenhamin keskikenttäpelaaja Christian Eriksen myönsi.
Tottenham ja Liverpool ratkaisevat Euroopan herruuden 1. kesäkuuta Madridissa.
– Kiitoksia jalkapallo. On mahdotonta kokea tällaisia tunteita ilman jalkapalloa, Pochettino julisti.
































