RB Leipzigia edustava 20-vuotias kroatialaistoppari Josko Gvardiol lukeutui viime kesän siirtomarkkinoiden kuumiin nimiin. Tammikuussa hänen odotetaan olevan tältä osin jo tulikuuma.
Chelsean ja Tottenhamin tiedetään silmäilevän Gvardiolia hanakasti tammikuun siirtoikkunassa. Valioliigan kaksikko on saamassa haastajan Serie A:sta. Kyse on Calciomercaton tietojen mukaan Inter Milanista.
Interillä on tilanne päällä toppariosastollaan, sillä PSG aikoo tehdä tammikuussa sen, mikä ei vielä kesällä onnistunut, eli napata slovakki Milan Skriniar riveihinsä.
Skriniarin sopimus päättyy tämän kauden jälkeen, eikä Interiltä löydy ruutia vastaamaan PSG:n tekemään palkkatarjoukseen. Pariisilaisjätti oli valmis maksamaan Skriniarista kesällä 70 miljoonaa euroa. Tammikuun tarjous pakkoraossa olevalle Interille tulee olemaan ranskalaismedian mukaan noin 40 miljoonan euron luokkaa.
Gvardiolin hinta on sekin varsin kova, eli vähintään 60 miljoonaa euroa. RB Leipzig on loistavissa neuvotteluasetelmista: kysyntää riittää ja sen lisäksi saksalaisseuralla on tuore, kesään 2027 ulottuva sopimus nuorukaisen kanssa.
Chelsealta, Tottenhamilta ja Interillä vaaditaan kovia peliliikkeitä ja isoa kasaa rahaa tammikuussa, sillä muussa tapauksessa taistelu Gvardiolista käy yhä kuumemmaksi.
Bayern Münchenin ja Manchester Cityn odotetaan liittyvän keväällä vääntöön mukaan, mikäli Gvardiolista ei synny kauppoja tammikuussa.
Lue myös:Nyt on kovaa kaartia siirtomarkkinoiden kestonimen kintereillä
Lue myös:Lehtiväite: ManU on tehnyt ison päätöksen Cristiano Ronaldon osalta

































