Italian Serie A:ssa pelattiin lauantaina kaksi tasapeliin päättynyttä ottelua. Pistejakoon päädyttiin sekä Napolin ja Udinessen että Livornon ja AC Milanin välisissä mittelöissä.

Sarjataulukossa kolmantena jatkava Napoli joutui taipumaan kotikentällään 3-3 -tasapeliin Udinesen kanssa. Napolin Goran Pandev iski Napolin maaleista kaksi, ja Udinesen loppuhetkien tasoituksesta vastasi Dusan Basta. Udinese nousi tasapelipisteen myötä taulukossa sijalle 12.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

AC Milan taisteli Mario Balotellin osumien myötä 2-2 -tasapelin Livornon vieraana.Balotelli avasi ottelun maalihanat jo seitsemännellä minuutilla, mutta Livorno kiririnnalle ja ohi Luca Siligardin ja Paulinhon maaleilla. Balotelli iski 2-2 -tasoituksenottelun loppuhetkillä. Sarjataulukossa AC Milan nousi kahdeksanneksi, ja Livorno on nytsijalla 16.

Serie A lauantaina 7.12.

Napoli – Udinese 3-3 (2-1)
1-0 Goran Pandev (38)
2-0 Goran Pandev (41)
2-1 oma maali (45)
2-2 Bruno Fernandes (70)
3-2 Blerim Dzemaili (71)
3-3 Dusan Basta (80)

Livorno – AC Milan 2-2 (1-1)
0-1 Mario Balotelli (7)
1-1 Luca Siligardi (26)
2-1 Paulinho (58)
2-2 Mario Balotelli (83)

LUE MYÖS: Öljyrahojen sietämätön kimallus – Mestarien liigan voittaja miettii tulevaa (FutisUutiset.fi)