Jalkapalloliigassa pelataan tänään kaksi ottelua.
Päivän mielenkiintoisin taisto pelataan Rovaniemellä, missä tahkotaan Lapin derby RoPSin ja PS Kemin välillä.
Kummallekaan joukkueelle ei annettu ennakkokaavailuissa isoja mahdollisuuksia, mutta kummankin alkukausi on sujunut mukavissa merkeissä. PS Kemi aloitti kauden kaatamalla vierasnurmella SJK:n, mutta toisessa ottelussaan kemiläiset hävisivät FC Interille.
RoPS on puolestaan pelannut jo kolme ottelua, joista se on voittanut kaikki. Rovaniemeläiset ovatkin olleet ensimmäisten kierrosten suurin yllättäjä.
– Kokonaisuutena meillä on ollut hyviä otteluita ja suhteellisen hyviä esityksiä, RoPSin päävalmentaja Toni Koskela seuran verkkosivuilla.
Koskela kuitenkin sanoo, että RoPSin peli ei ole ollut virheetöntä.
-Edellisessä pelissä meillä oli kuitenkin lieviä ongelmia osittain väsymyksen vuoksi, mutta mukana oli myös huonoa reagointia. Emme aina onnistuneet tukemaan pallollista pelaajaa, jonka johdosta ajauduimme aika ajoin turhiin vaikeuksiin.
Lapin derbystä on tulossa RoPS-luotsin mukaan erilainen kuin kauden muista otteluista.
– Kemi on erityylinen kuin meidän edelliset vastustajat. He ovat saaneet viikon verran valmistautua tähän peliin, ja tulee olemaan mielenkiintoista nähdä, millä kulmalla he meitä vastaan lähestyvät.
– Me lähdemme peliin ihan samalla periaatteella kuin aiemmissakin peleissä eli haluamme kontrolloida palloa. Kemiä vastaan saamme todennäköisesti tehdä sitä enemmän, joka tarkoittaa, että meidän on oltava kärsivällisiä sekä valppaina niissä tilanteissa, jolloin on aika murtautua ja luoda maalipaikkoja, Koskela päätti.
Tänään pelataan myös IFK Mariehamn-VPS. Molemmat ottelut alkavat kello 16.
































