Alexis Mac Allister on puhunut avoimesti sopimustilanteestaan Liverpoolissa.
27-vuotiaan keskikenttäpelaajan nykyistä sopimusta on jäljellä kaksi vuotta, mutta jatkosta ei ole tällä hetkellä sovittu.
Mac Allisterin mukaan Liverpool on ilmoittanut hänelle, ettei seura ole tässä vaiheessa sellaisessa tilanteessa, että se voisi tarjota uutta sopimusta.
Uutinen on ollut pelaajalle pettymys.
– Sain kuulla, ettei seura ole tällä hetkellä siinä asemassa, että se voisi tarjota minulle uutta sopimusta. Se tekee minut todella, todella surulliseksi, Mac Allister kertoi toimittajille.
Mac Allister vahvisti samalla, ettei mahdollinen lähtö Liverpoolista ole täysin uusi puheenaihe.
Hänen mukaansa siirrolle oli olemassa mahdollisuus jo viime kesänä.
– Mahdollisuus oli olemassa, kuten uskoakseni kaikki tietävät.
Mac Allister yhdistettiin kesällä siirtohuhuissa muun muassa Manchester Cityyn, mutta lopulta hän jäi Liverpooliin.
Argentiinalainen ei vaikuta katuvan ratkaisua.
– Lähtöön oli vaihtoehtoja tänä kesänä. Tällä hetkellä olen oikeassa seurassa.
Sopimuspettymyksestään huolimatta Mac Allister puhui Liverpoolista erittäin lämpimästi.
Hän muistutti saavuttaneensa seuran kanssa Valioliigan mestaruuden ja kokeneensa joukkueen mukana myös vaikeampia hetkiä.
– Se on todella surullista. Voitimme yhdessä Valioliigan mestaruuden. Olemme käyneet yhdessä läpi vaikeita aikoja. Katsotaan, mitä tapahtuu.
Mac Allister halusi samalla rauhoitella Liverpoolin kannattajia.
– Aikaa on tietenkin vielä. Kannattajien ei tarvitse olla huolissaan. Annan sata prosenttia viimeiseen päivääni saakka.
Hän korosti ymmärtävänsä hyvin, millaisessa seurassa saa pelata.
– Rakastan tätä seuraa. Rakastan täällä olemista ja rakastan kannattajia.
– Joskus pelaaja voi olla samassa seurassa todella pitkään eikä enää ymmärrä, missä hän oikeastaan on. Minulle niin ei käy. Tiedän erittäin hyvin, että tämä on uskomaton seura ja että tässä kaupungissa on jotain hyvin erityistä.

































