Barcelonan tähtipelaaja Lionel Messi otti maanantaina vastaan Kultainen kenkä -palkinnon Euroopan kenttien kauden 2011/12 maalikuninkaana. Messi nimettiin maanantaina myös ehdokkaaksi vuoden parhaan jalkapalloilijan Ballon d`Or -palkinnolle, jonka hän on voittanut kolmena edellisvuonna.
Messi voitti Kultaisen kengän jo toisen kerran urallaan, kun hän viimeisteli viimekaudella Barcelonalle huikeat 50 maalia. Messi tietää kuitenkin, ettei hän olisipystynyt siihen yksin.
– Tämä on palkinto joukkueelle. Sanon tämän aina, kun yksilö voittaa jotakin tällaista. Se on tosiasia, ja tämän palkinnon kohdalla vielä muitakin enemmän. Tämä on palkinto maalien tekemisestä, mutta en olisi ikinä pystynyt siihen ilman joukkuetovereitani, Messi totesi Barcelonan verkkosivuilla.
Nappikset naulaan Barcelonassa
Messi aloitti Barcelonan nuorisoakatemiassa jo 13-vuotiaana. Debyyttinsä ykkösjoukkueessa hän teki vuonna 2004. Messin sopimusta on jäljellä vielä neljä vuotta, mutta hän ilmaisi palkintoa vastaanottaessaan haluavansa myös päättää uransa tutussa seurassa.
– Olen erittäin kiitollinen Barcelonalle, sillä seura on antanut minulle mahdollisuuden toteuttaa unelmani. Toiveenani on olla Barcan pelaaja myös urani lopettaessani. Tärkeintä on, että jatkan kehittymistä ja kasvamista Barcelonassa, ja sitä haluaisin jatkaa loppuun saakka, Messi kertoi.
– Tavoitteenani on saavuttaa mahdollisimman paljon voittoja ennen uran lopttamista. Mikään ei motivoi minua enemmän, kuin halu ylittää rajoja.






























