Manchester Unitedin entisenä huippulupauksena tunnettu Nick Powell oli lähellä lopettaa uransa viime tammikuussa. 32-vuotias hyökkäävä keskikenttäpelaaja tuli lopulta toisiin ajatuksiin.
Powell ei pelannut viime vuoden syyskuun ja tämän vuoden huhtikuun välillä ainuttakaan ottelua. Peliajan puute sai englantilaisen tosissaan harkitsemaan nappulakenkien naulaan laittamista.
Powell siirtyi uuteen seuraan Englannin Ykkösliigassa pelaavaan Bradford Cityyn viime elokuussa. Hänen sopimuksensa Stockport Countyn kanssa päättyi aiemmin.
– Olen päättämässä urani tammikuussa. Se oli minulle synkkää aikaa. En pystynyt näkemään tulevaisuutta täällä ja kyse oli siitä, haluaisinko jatkaa? Powell kertoi BBC Radio Leedsille tiistaina.
– Se, että iskin takaisin viime kaudella, pelasin täyden harjoituskauden ja ansaitsin itselleni uuden sopimuksen tuntui todella hyvältä. Muutkin vielä kehuivat minua. Haluan lisää vuosia.
Powell on tullut tällä kaudella Bradfordilla vaihdosta kentälle jokaisessa ottelussa. Se riittää keskikenttäpelaajalle.
– Niin kauan kun voin auttaa joukkuettani ja tehdä mitä osaan, olen tyytyväinen. Yksi iso juttu, mitä eilen sanoin valmentajalle on, että haluan pelata niin monta peliä kuin mahdollista ennen urani päättymistä. Jos pelaan 50 peliä vaihtomiehenä, olen ihan tyytyväinen. Pystyn kääntämään pelin 30 minuutissa.
Powell hankittiin Manchester Unitediin 7,5 miljoonalla eurolla kesällä 2012. Huippulahjakkuutena Manchesteriin saapunut keskikenttäpelaaja pelasi lopulta vain yhdeksän ottelua seuran edustusjoukkueessa neljän vuoden aikana.
Powell vietti Man United -pestinsä aikana lainajaksoja Wiganissa, Leicester Cityssä ja Hull Cityssä. Hän on edustanut urallaan myös Stoke Cityä.

































