Chelsean Eden Hazard nousi kentän näkyvimmäksi pelaajaksi keskiviikon Eurooppa-liigan finaalissa. Kaksi maalia Arsenalin verkkoon iskenyt Hazard saattoi hyvin pelata viimeisen ottelunsa Chelsean paidassa.
28-vuotiasta Belgian maajoukkuemiestä on pidemmän aikaa yhdistetty Real Madridiin. Nyt siirto näyttää todennäköisemmältä kuin koskaan ja tämän Hazard myönsi itsekin.
– Luulen että nämä ovat jäähyväiset, mutta jalkapallossa ei koskaan tiedä, Hazard muotoili BT Sportin haastattelussa.
– Teemme päätöksen muutaman päivän kuluessa – tämän finaalin voittaminen oli nyt ainoa tavoitteeni. Ehkä nyt on kuitenkin uuden haasteen aika.
Chelsean manageri Maurizio Sarri oli kommenteissaan vielä suorempi. Sarri sanoi suoraan tietävänsä, että Hazard haluaa lähteä ja kunnioittavansa tämän päätöstä.
Hazard on pelannut Chelseassa nyt seitsemän kautta siirryttyään Lillestä kesällä 2012. Kaikkiaan otteluita lontoolaisten riveissä on koossa 352 ja niissä Hazard on iskenyt komeat 110 maalia.






























