Lonkkaleikkauksesta toipunut Boston Bruinsin maalivahti Tuukka Rask palasi torstaina paikallista aikaa NHL-jäille. Hän torjui 25 kertaa, kun Bruins voitti Philadelphia Flyersin 3–2.

Rask kommentoi esitystään ja ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa. Hän myönsi, että tunnelma oli erityinen.

– Se oli tunteellista. Tämä ei tuntunut normaalilta ennen peliä, erityisesti keskiviikkona. En ole tottunut pelipäivän rutiineihin. Viimeisestä ottelustani on useita kuukausia, joten se (luukkuvahtina oleminen edellisessä ottelussa) auttoi.

Rask kärsi viime vuonna lonkkavaivasta, joka haittasi hänen pelaamistaan. Mieheltä tiedusteltiin lehdistötilaisuudessa, tunsiko hän selvän eron viime kauteen.

– Kyllä, 100-prosenttisesti, 100-prosenttisesti. Ei se viime kaudella joka ottelussa ollut tuskaista, mutta se on aina takaraivossa, kun liikkuminen on tietyllä tavalla rajoitettua.

Lue myös:NHL-tähti riemuitsi Tuukka Raskin paluusta – huima paljastus ottelua edeltäneistä tapahtumista

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)