SM-liigan kurinpitodelegaatio on määrännyt yhden ottelun pelikiellon Tapparan kanadalaishyökkääjä Nicholas Baptistelle, 28.

Pelikielto on perua Tapparan ja Pelicansin välillä torstaina pelatusta ottelusta.

Baptiste löi jäällä maannutta Pelicansin Lars Brygmania niskaan. Baptiste sai tilanteesta kahden minuutin jäähyn.

– Kurinpitodelegaatio toteaa, että Baptisten teko täyttää väkivaltaisuus-säännön tunnusmerkistön. Kurinpitodelegaatio toteaa, ettei Baptisten isku ole suoritettu poikittaisella mailalla vaan pelihanskalla, päätöksessä todetaan.

– Rangaistusharkinnan osalta kurinpitodelegaatio toteaa, että kyseisessä pelitilanteessa Bryggman pitää kiinni ja estää Baptisten hyökkäykseen lähtemisen jäähyn arvoisella tavalla. Kurinpitodelegaatio katsoo, että ensimmäinen Baptisten suorittama isku Bryggmaniin on vielä vähäisen kovuutensa johdosta sääntöjen rajamailla oleva sallittu pyrkimys päästä irti Bryggmanin kiinnipitämisestä. Jälkimmäisen iskun osalta kurinpitodelegaatio katsoo, että isku on tehty tarkoituksellisesti ja suunnattu jäässä olevan pelaajan niskaan ja isku on suhteellisen voimakas. Kurinpitodelegaatio toteaa, ettei Bryggmanin toiminta oikeuta Baptistea iskemään tällä tavoin vastustajaa niskaan, tiedote jatkuu.

Lue myös:Suomalaishyökkääjä loisti NHL:ssä – surkimuksen karmea putki päättyi