Buffalo Sabresin suomalaismaalivahti Ukko-Pekka Luukkonen loukkaantui viime yön ottelussa Tampa Bayta vastaan. Luukkosen loukkaantumisesta on saatu nyt uutta tietoa.
Buffalo Sabres tiedotti keskiviikkona, että suomalaisvahdilla on alavartalovamma ja hänen kuntoaan tarkkaillaan viikoittain.
Luukkonen on siirretty nyt loukkaantuneiden listalle, joka tarkoittaa käytännössä sitä, että suomalainen on sivussa tositoimista ainakin viikon verran.
Sabres nosti Luukkosen farmista ylös noin kuukausi sitten. Sensaatio on valloittanut Buffalon ykkösmaalivahdin tontin itselleen.
Sabresin maalivahtitilanne ajautui samalla kriisiin. Luukkosen lisäksi loukkaantuneina ovat nyt myös Malcolm Subban sekä Graig Anderson. Seura nostikin farmista Aaron Dellin ja teki Michael Houserin kanssa yksivuotisen sopimuksen.
Lue myös:Auts! – ”UPL” loukkaantui NHL:ssä, supertähti latoi sen jälkeen hattutempun
Teksti: Ville Hirvonen
































