HPK on jatkanut tänä syksynä siitä SM-liigassa, mihin se viime syksynä jäi.
Kerho pelasi myös viime syksynä surkeasti ja vaikka keväällä joukkue pääsikin hyvään vireeseen, tuli vakuuttava voittoputki liian myöhään.
Lauantaina HPK:n kurimusta jatkoi HIFK, joka murskasi vieraat 6-2.
– Tämä oli jo toinen peli putkeen, kun käy vähän köpelösti tuossa alussa. Varmaan yleinen viesti on se, että ekalle maalille ei mahtunut mitään, mutta varmaan kolmelle seuraavalle olisi jotain mahtanut paremmalla pelaamisella, HPK:n päävalmentaja Matti Tiilikainen sanoiSport Contentille.
HIFK:n alku oli varsin tyly, kun se takoi jo avauserässä 4-0-lukemat tauluun.
– Siinä hetkessä kun on 4-0 taulussa, niin sille ei enää voi mitään, vaan täytyy jollain tavalla rakentaa se tulevaisuus ja tuleva erä. Mun mielestä siinä joukkue onnistui. Ei nitkahtanut ja pystyi pitämään sen kunnian ja pelattiin ihan miehekkäät 40 minuuttia. Saatiin siihen ihan ansaitut maalitkin, mutta yksinkertaisesti liian pitkä matka oli kiriä huippujoukkuetta vastaan, Tiilikainen summasi.
HPK:n pelistä oli vaikea saada alussa kiinni, kun HIFK jyräsi.
– Mutta vaikea on sanoa, onko joukkue hyvin valmistautunut vai ei, kun tässä on tullut nyt kahteen peliin nopeasti maaleja omiin ja ollaan oltu tappiolla ennen kuin peli on ehtinyt edes alkaa. Vaikea noiden pomppumaalien jälkeen on sanoa, onko joukkue hyvin valmistautunut vai ei, mutta se on asia, mistä pitää päästä nopeasti pois, ettei se jää niin kuin tavaksi toimia, päävalmentaja näki.
HPK:n viime syksy oli myös vaikea, joten on aiheellista kysyä, ovatko vanhat haamut päässeet kummittelemaan?
– No joo tavallaan kyllä ne asiat pitää nopeasti puhua halki, jos niitä on. Varmaan se on osalle uhkakuvana niille, jotka on tätä maailmaa eläneet. Kyllä se voi sitäkin olla, mutta toisaalta meillä on se voimavara, miten se on ennenkin käännetty ja sen haluaisin nähdä.
Lauantaina Nordis oli ensi kertaa lähes loppuun myyty puoleentoista vuoteen. Asia oli uusi kaikille. Tiilikainen nautti tappiosta huolimatta legendaarisen pyhätön tunnelmasta.
– Kyllähän se olisi paremmalta tuntunut, jos olisi pystynyt pelaamaan paremmin, mutta hieno homma jääkiekolle. Kyllähän sen tossa pelin tasossa näkee heti. Tunnetta ja intohimoa enemmän. Varmasti siihen on yleisöllä osansa. Onhan tämä hieno ja legendaarinen halli. Oli suuri kunnia olla täällä ensimmäisessä ottelussa, kun saatiin täysi tupa ottaa, Tiilikainen kiitti.
Teksti: Ville Hirvonen





























