Jääkiekon SM-liigan SaiPan kauden 2023–2024 kapteenisto on valittu.
Hyökkääjä Miska Siikonen on valittu SaiPan kapteeniksi. Joukkueen varakapteeneina toimivat hyökkääjä Niklas Appelgren, puolustaja Greg Moro sekä hyökkääjä Adam Helewka.
Siikonen on pelannut yli 300 liigaottelua urallaan pelannut keskushyökkääjä liittyi joukkueeseen toukokuussa kahden vuoden sopimuksella. K
– Olen erittäin otettu tästä valinnastani. Ylpeä ja iloinen tällaisesta kunniasta. Pyrimme koko kapteenisto johtamaan joukkuetta parhaamme mukaan omalla esimerkillä – niin jäällä kuin sen ulkopuolella. Joukkueessa on toki myös paljon muita pelaajia, jotka osaavat tsempata toinen toistaan omalla esimerkillään.
– Omien kokemusten kautta haluan tietysti auttaa nuorempia pelaajia kehittymään. Toukokuun alusta eli useampi kuukausi on täällä jo oltu, tutustuttu sekä joukkueeseen että koko organisaatioon. Fiilis on, että tunnen porukan ja yhteiset tavoitteemme erittäin hyvin! kommentoi Siikonen seuran verkkosivuilla.































