Alex Chiasson on päättänyt lopettaa NHL-uransa. Hyökkääjä pelasi taalajäillä yhteensä 11 kautta.

Chiasson oli alun perin Dallas Starsin toisen kierroksen varaus vuodelta 2009. NHL-urallaan hän pelasi myös Ottawassa, Calgaryssa, Washingtonissa, Edmontonissa, Vancouverissa ja Detroitissa.

Viimeksi hänet nähtiin NHL-jäillä kaudella 2022-23. Stanley Cupin voittoa hän pääsi juhlimaan vuonna 2018 Washingtonin paidassa.

Yhteensä hänelle kertyi uran aikana 651 ottelua runkosarjassa ja 37 pudotuspeleissä. Yhteensä hänelle kertyi 240 (124+116) tehopistettä uran aikana.

Parhaana kautenaan hän viimeisteli 22 maalia. Samana kautena syntyi myös uran NHL-piste-ennätys yhden kauden aikana, kun hän kasasi 38 tehopistettä.

Lue myös: Mikko Rantanen sankarina suomalaisten superkohtaamisessa – Montrealin hurjalle vireelle jatkoa

Lue myös: SM-liigaseura julkaisi synkän uutisen – sairastupa on huolestuttavan täynnä

LUE MYÖS: Näkökulma: Valitse puolesi, Francesco Totti – Ikuinen kaupunki odottaa (FutisUutiset.fi)