Daniel Sedin on perustellut Aatu Rädyn kauppaamista Vancouver Canucksista.
Leijonissa keväällä MM-kultaa juhlinut Räty, 23, kaupattiin Toronto Maple Leafsiin hyökkääjiä Brandon Buhria ja Jacob Quillania vastaan. Suomalaishyökkääjä joutui tätä ennen siirtolistalle.
Canucks-legenda Sedin työskentelee entisessä NHL-seurassaan jääkiekko-operaatioiden varapuheenjohtajana. Ruotsalaisen mukaan Rädystä saatu kaksikko oli ollut seuran kykyjenetsijöiden tähtäimessä.
Räty liittyi Canucksin organisaatioon vuonna 2023. Hän pelasi 106 runkosarjaottelua ennen siirtoaan.
– Kaksi Torontosta saamaamme pelaajaa olivat kykyjenetsijöidemme listalla hyvin korkealla. Olemme siis tyytyväisiä saatuamme nämä kaksi pelaajaa, Sedin kommentoi The Hockey Newsille.
– Räty on totta kai pelaaja, jonka kanssa olemme työskennelleet vuosia ja hän on loistava tyyppi. Haluamme hänen pärjäävän hyvin ja toivottavasti hän saa mahdollisuuden Torontossa näyttää.

































