
Filip Lindberg jatkaa HPK:n paidassa lainalla SaiPasta. Maalivahdin vuokrasopimusta on jatkettu kestäväksi 15.2. saakka.
Lindberg on ollut HPK:ssa lainalla joulukuusta saakka. Seitsemässä pelaamassaan ottelussa 25-vuotias maalivahti on torjunut HPK:n neljästi kolmen pisteen voittoon.
Lindberg on Liigaa seuraaville tuttu myös TPS:n paidasta viime kaudelta. Suomesta NCAA yliopistosarjaan 2018 siirtynyt Lindberg on Minnesota Wildin vuoden 2019 varaus.
Hän missasi alkukauden loukkaantumisen vuoksi ennen siirtoaan Kerhoon. HPK:ssa hänen torjuntaprosenttinsa on ollut 91,5 ja taakse on mennyt keskimäärin 2,13.
Ennen saapumistaan takaisin Suomeen kaudelle 2023-2024 Lindberg pelasi AHL:aa. Hän on alkujaan Bluesin kasvatti.
Lähde:HPK:n verkkosivut
Lue myös: Suomalaiselle NHL-legendalle komea huomionosoitus
Lue myös: Suomalaisvahti vaatimattomana huippupelinsä jälkeen – ”Tämä on työni”