KooKoo kävi keskiviikkona ryöstöretkellä Helsingissä, kun se kaatoi HIFK:n voittomaalikilpailun jälkeen 4-3.
Voittomaalikilpailussa oli peräti 37 epäonnistunutta yritystä ennen kuin onnistuminen viimein tuli.
KooKoon tavaramerkki on ollut tällä kaudella se, että joukkue kaapii voittoja vain yhden maalin marginaalilla.
– Kyllähän me tietysti mielummin voitettaisi pelejä useammallakin maalilla, mutta se kertoo siitä, että pelit ovat olleet tasaisia ja sarja on laadukas, KooKoon päävalmentaja Jouko Myrrä kommentoi omituista tilastoa.
Rankkarit menivät pitkän kaavan mukaan. Lopulta Marcus Davidsson oli koko kisan ainoa onnistuja. Davidsson pisti kiekon verkkoon yrityksestä numero 38.
– Siinä tietysti käytettiin koko valmennuksen tietous hyväksi ja vähän siinä pelaajatkin saivat sanoa, kuka voisi mennä seuraavaksi ampumaan. Lopulta se nyt kääntyi sitten meille, Myrrä naurahti.
Lue myös: HIFK suli pahasti kotonaan – voittomaalikilpailussa uskomattoman 37 yritystä

































