Jääkiekon Liigassa Oulun Kärppiä valmentava Mikko Manner antoi tunnustuksen HPK:lle ja sen loistavasti pelanneelle maalivahdille Emil Larmille.

– Kova peli, yksi maali riitti tällä kertaa. Viime kerralla me olimme tehokkaita, mutta tänään emme onnistuneet hyödyntämään maalipaikkojamme. HPK:lle kunnia erinomaisesta puolustuspelistä ja Larmin superpelistä, Manner sanoi Ylen (www.yle.fi) haastattelussa.

HPK voitti torstaina kotonaan 1-0, ja voitot Liigan finaaleissa ovat nyt 3-3. Seitsemäs ja ratkaiseva ottelu kamppaillaan Oulun Raksilassa lauantaina.

– Välillä kohtalon oikut vaikuttavat lopputulokseen. Kenttäpeli ei aina ratkaise. Aika ansaittu huipennus kaudelle tulee, onneksi saadaan ratkaisupeli kotiin. Sitten vaan kaasu pohjaan, suunnitteli Manner.

Hämeenlinnassa torstaisen ottelun ainoan maalin teki Valtteri Puustinen Teemu Turusen oivallisesta esityöstä.

https://twitter.com/smliiga/status/1123993525555793921

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)