Jääkiekon SM-liigassa pelataan lauantaina kuuden ottelun kierros. Viisi kamppailua on saatu jo pelattua.

Jyväskylässä nähtiin yllätystulos, kun käytännössä kautensa muninut JYP yllätti Pelicansin.

JYP voitti Pelicansin jatkoajalla 5-4, mutta toki tuloksella ei enää suurempaa merkitystä ollut. JYPin kausi on päättymässä runkosarjaan ja Pelicans on jo melko tukevasti sinetöinyt paikkansa kuuden parhaan joukossa.

JYPin sankariksi nousi jatkoajallaReid Gardiner. Kanadalainen osui kerran myös varsinaisella peliajalla.

Lukko oli yllättävän suurissa vaikeuksissa SaiPan kanssa ja kaatoi sarjajumbon lopulta vain 1-0. Ottelun ainoan maalin viimeisteliJulius Mattilaheti päätöserän alussa.

Lukko johtaa SM-liigaa 105 pisteellä, mutta tamperelaiset Ilves ja Tappara seuraavat kintereillä 101 pisteellään. Tapparalla on mahdollisuus nousta aivan Lukon kantaan vielä lauantaina, kun se kohtaa kello 20 Sportin.

Lue myös: Historiallinen avauserä riitti – Mikkelin Jukureille jättimäinen voitto SM-liigassa

LUE MYÖS: Nooralotta Neziri ei halunnut enää vaieta – paljasti nyt koko totuuden (UrheiluAreena.fi)