Omsk voitti Jokerit tiistaina jatkoajalla maalein 3-2 KHL:n ottelussa.
Päävalmentaja Lauri Marjamäki kertoi seuran verkkosivuilla, että hän näki esityksessä merkkejä paremmasta.
– Pelattiin parempi peli kuin sunnuntaina (2-4-tappio TsSKA:lle). Toisen erän lopussa oli vähän pelikurin kanssa ongelmia, mutta kolmas erä oli hyvä ja tehtiin johtomaali. Oli mahdollisuuksia tehdä enemmänkin, mutta vielä ei riittänyt voittoon asti. Pitää harjoitella ja ottaa kokemukset ylös, sanoi Marjamäki.
Jokereiden ongelmaksi muodostui tiistaina erikoistilannepelaaminen. Päävalmentaja oli kuitenkin luottavainen pitkällä asian suhteen pitkällä aikavälillä.
-Se (erikoistilannepelaaminen) hävittiin 0-2 ja oli aika ratkaiseva asia tänään. Olihan siinä viiden minuutin ylivoiman alussa paikkoja, mutta ei saatu sisään. Meillä on hyvä ylivoima, joka varmasti tekee tällä kaudella paljon maaleja. Harjoitellaan sitä lisää, Marjamäki totesi.





























