NHL:ssä nähtiin huikea Läntisen konferenssin kärkitaisto tiistaina. Kun savu oli laskeutunut kantrikaupungissa, niin Juuse Saroksen, Mikael Granlundin ja Eeli Tolvasen Nashville Predators oli lyönyt Mikko Rantasen Colorado Avalanchen kotonaan jatkoajan päätteeksi 5-4.
Nashville johti kamppailua 2-0, 3-2 ja 4-3, mutta Colorado tuli joka kerta rinnalle. Neljättä tilaisuutta ei enää tullut sen jälkeen, kun Predatorsin Matt Duchene (2+0) latasi kiekon verkkoon jatkoajalla.
Colorado otti väärästä vaihdosta jäähyn sekä kolmannen erän lopussa että jatkoajalla. Ensimmäisestä virheestään Avalanche selvisi, mutta ei enää toisesta. Granlund (0+1) tarjoili Roman Josille, jonka laukaus blokattiin, mutta Duchene sivalsi irtokiekon verkkoon.
Rantanen otti kolmannessa erässä 2+2 minuutin jäähyn korkeasta mailasta. Duchene rankaisi ylivoimalla ja vei Nashvillen 4-3 -johtoon. Coloradon tähtipuolustaja Cale Makar pelasti vielä tuossa vaiheessa Rantasen laukomalla upean 4-4 -tasoituksen.
Saros venyi Nashvillen tolppien välissä kiekon eteen 40 kertaa. Predators painelee vahvassa iskussa, mutta suomalaisvahti joutuu kantamaan valtavaa vastuuta. Nashvillen maalia kohti on ammuttu Saroksen viimeisessä kuudessa ottelussa 36, 38, 43, 48, 40 ja nyt 44 laukausta.
NHL-kauden positiivisiin yllättäjiin lukeutuva Nashville jatkaa Läntisen konferenssin kärkipaikalla. Colorado tulee kolme pistettä jäljessä.
Lue myös:Mikä paluu! – Kasperi Kapasen ketjukaveri Jevgeni Malkin laittoi heti verkot tötterölle
































