
Valmentajalegenda Alpo Suhosen uralla on riittänyt nousuja ja laskuja, joita Suhonen muistelee tuoreessa elämäkertakirjassaan Alpo (Into Kustannus).
Uransa huonoimmaksi kokemukseksi Suhonen arvioi vuoden 1993 lyhyen pestinsä Jokereiden päävalmentajana. Yhteistyö liikemiesmoguli Harry Harkimon kanssa ei Suhosella sujunut.
Teemu Selänne oli suositellut Suhosta Harkimolle. Suhonen ei tuntenut Harkimoa ennen Jokerit-pestiään. Kenties Suhonen ei olisi pestiin lähtenyt, jos olisi tuntenut.
– Se oli valmentajanurani huonoin kokemus, tiivistää Suhonen Alpo-kirjassa.
Suhosella ja Harkimolla menivät sukset ristiin siitäkin syystä, ettei Suhonen halunnut osallistua yritystapaamisiin.
– Olin yhdessä suuryrityksen tapaamisessa mukana, mutta en pystynyt katsomaan vierestä Harkimon myyntipuheita. Sanoin tapaamisen jälkeen, että en lähde enää mukaan, Suhonen muistelee.
Ristiriitoja syntyi siitäkin, ettei Suhonen suostunut työskentelemään Jokereiden toimistossa.
– Sanoin, että olen valmentaja ja että jos Hjallis haluaa jutella, minut löytää hallilta, Suhonen muistelee.
Jokereilla oli SM-liigan siihenastisen historian kallein joukkue, mutta pelit eivät sujuneet. Marraskuun lopulla 1993 Harkimo soitti Suhoselle ja kertoi tämän saavan potkut.
– Koska pidät minua tyhmänä, Suhonen kertoo Harkimon hänelle sanoneen.
Valmentajavaihdos onnistui. Jokerit korvasi Suhosen Hannu Aravirralla, jonka komennossa Jokerit juhli kauden päätteeksi mestaruutta.
Jokerit-pestinsä jälkeen Suhonen nousi NHL:ssä Chicago Blackhawksin päävalmentajaksi. Hän on yhä ainoa suomalainen, joka on toiminut NHL-seuran päävalmentajana.
Teksti: Otto Palojärvi