Näyttelijä Sydney Sweeneyn rohkea mainos urheiluvedonlyöntiyhtiö Novigille herätti viime viikolla voimakasta kritiikkiä naisurheilijoiden keskuudessa.

Yhdysvaltalaisnäyttelijä esiintyi mainoksessa alasti eri urheiluvälineiden kanssa. Sweeneyn viettelevää esiintymistä pidettiin urheilupiireissä naisia seksualisoivana ja esineellistävänä.

Samalla esiin nousi huoli siitä, millaisen viestin mainos antaa naisista kilpaurheilijoina.

Naisleijonissa neljä arvokisamitalia voittanut maalivahti Meeri Räisänen katsoo kohua kuitenkin toisesta näkökulmasta.

– Koen sen niin, että jos siinä mainoksessa olisi ollut alaston mies, tuskin tästä olisi tullut tämmöistä kohua, että sitä pidettäisiin liian seksistisenä tai objektiivisena, Räisänen sanoo Atleetin toimittajan Joni Ahokkaan haastattelussa.

Räisänen ei myöskään näe Sweeneytä kaikkien naisurheilijoiden edustajana.

– Hän teki vain työtään. Miesten huomio on kautta aikojen saatu naisilla ja eritoten vähäpukeisilla naisilla. Joten en ymmärrä, miten Sweeney vedettiin edustamaan kaikkia naisurheilijoita.

Räisänen epäilee, ettei mainoksen herättämä valtava huomio tullut sen tekijöille yllätyksenä.

– Veikkaan, että tätä kohua haluttiin ja se saatiin. Onnistunut markkinointi, Räisänen painottaa.

Räisänen korostaa ennen kaikkea sitä, ettei urheilijan uskottavuus synny pukeutumisesta.

– Naiset Suomessa eivät aina tarvitse pieniä vaatteita urheiluun ollakseen uskottavia. Kesällä 200 metrin Suomen mestaruuden voitti se, joka ainoana juoksi pitkissä trikoissa.

Hän käyttää esimerkkinä myös omaa uraansa.

– Minä olen voittanut neljä arvokisamitalia ja brändännyt itseni tosissaan otettavaksi urheilijaksi niin, että hyvä kun silmät näkyvät varusteiden alta. Uskottavuus tulee ihan muista asioista kuin alastonmainoksesta, hän täräyttää.

Sydney Sweeney
Näistä kuvista koko kohu sai alkunsa. Sydney Sweeney kohautti vedonlyöntiyhtiön mainoksessa. Kuva: All Over Press

”En koe että se vie mun uskottavuutta urheilijana”

Sweeneyn mainoksessa oli myös Räisäselle erityisen tuttu elementti. Näyttelijä esiintyi yhdessä kohdassa jääkiekkomaalivahdin varusteissa.

Räisänen ei koe tällaisen kuvaston vaikuttavan millään tavalla omaan uskottavuuteensa urheilijana.

– Kaunis ja seksikäs nainen moken lätkäkamoissa mainoksessa; en koe, että se vie mun uskottavuutta urheilijana ja jääkiekkomaalivahtina, koska tiedän, mitä olen tehnyt ja uhrannut saavutusteni eteen.

Räisänen tekee kuitenkin selvän eron mainosmaailman ja oman urheiluympäristönsä välille.

Siviilissä hän haluaa tuoda pukeutumisellaan esiin naiseuttaan, mutta jäähallilla tilanne on toinen. Miesten maskuliinisessa urheiluympäristössä hän ei halua huomion kiinnittyvän ulkonäköönsä.

– En halua missään nimessä korostaa naisellisia puolia rujossa ympäristössä, koska en halua huomiota sen takia, vaan sen mitä osaan.

LUE MYÖS: Nooralotta Neziri avautui riippuuvuudestaan – tämä aine vei mennessään: ”Hitto mikä koukku” (UrheiluAreena.fi)