Maalivahti Tuukka Raskin, hyökkääjä Erik Haulan ja puolustaja Urho Vaakanaisen Boston Bruins jatkoi vahvaa menoaan NHL:ssä keskiviikkona. Vaakanainen teki ensimmäisen NHL-maalinsa ja tähtihyökkääjä Brad Marchand iski hattutempun, kun Boston jyräsi Montreal Canadiensin kotonaan 5-1.
Boston on nyt voittanut tammikuun seitsemästä ottelustaan kuusi. Bruins jatkaaItäisen konferenssin viimeisellä playoff-paikalla.
Kamppailun viimeisestä maalista vastanneen Vaakanaisen laukaus painui Montrealin verkkoon päätöserän puolivälissä. 23-vuotias suomalaispuolustaja on päässyt pisteille kauden kaikissa kolmessa NHL-ottelussaan (1+2). Hänellä on nyt yhteensä kasassa 19 NHL-peliä. Boston varasi Vaakanaisen kesän 2017 NHL-draftissa ensimmäisellä kierroksella numerolla 18.
Vaakanainen jatkoi pisteputkeaan, mutta Bostonin hyökkääjä Erik Haula ei. Haula oli kirjauttanut yhden tehopisteen (2+3) jokaisessa viidessä edellisessä ottelussaan. Suomalaishyökkääjä joutui viisi minuuttia ennen loppua tappeluun Montrealin Laurent Dauphinin kanssa.
Boston solmi aikaisemmin viikolla NHL-sopimuksen Raskin kanssa. Koko NHL-uransa Bruinsia edustanut suomalaistähti on toipunut alkukauden ajan viime kesän lonkkaleikkauksesta. Keskiviikkona luukkuvahdin hommissa toiminut Rask tekee näillä näkymin kauden ensiesiintymisensä torstaina, kun Boston isännöi Philadelphia Flyersia.
Marchand viimeisteli avauserän jälkipuoliskolla 15 sekunnin välein. Hän täydensi NHL-uransa viidennen hattutempun toisessa erässä alivoimalla. Marchand on nyt iskenyt neljän ottelun mittaisen maaliputkensa aikana kahdeksan osumaa.
Montrealin riveissä luistelivat Joel Armia, Artturi Lehkonen ja Sami Niku. Canadiens kyntää Itäisen konferenssin jumbosijalla.
Lue myös:Komento takaisin – taalaliiga ”varasti” suomalaispuolustajalta uran ensimmäisen NHL-maalin






























