McLarenin Formula 1 –tallissa eletään ratkaisujen aikaa. Fernando Alonson palatessa talliin joko Jenson Buttonin tai Kevin Magnussenin on väistyttävä. Suosittu formulahahmo Damon Hill, maailmanmestari vuosimallia 1996, on selkeästi Buttonin kannalla.

– Viime kausien heikko McLaren-menestys ei ole Jensonin syytä. Ei itse tallikaan ole ollut terävimmillään Red Bullin ja Mercedesin hallitessa. Jensonia ei ole välttämättä kohdeltu hyvin, ja hän ansaitsee parempaa, Hill sanoi Sky Sportsille.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Buttonin jatkaminen McLarenilla on muutamia yksityiskohtia vaille valmis. Hänellä on vielä paljon annettavaa. Button-Alonso olisi erittäin, erittäin vahva kuljettajakombinaatio, näkee Hill.

Button ja Magnussen kokosivat menneellä kaudella yhteensä 181 pistettä ja nostivat McLarenin tallien MM-sarjassa viidenneksi.

LUE MYÖS: Näkökulma: Näistä valitaan Leijonat olympialaisiin (KiekkoUutiset.fi)