Ferrari-tähti Fernando Alonso kertoo El Pais-lehden haastattelussa pitävänsä kriittistä suhtautumista Bahrainin F1-kisaan liioiteltuna. Alonson muistuttaa, että F1-kisoja ajetaan monissa muissakin poliittiselta kannalta keskustelua herättävissä maissa. F1:ssä pitäisi Alonson mielestä keskittyä urheiluun eikä politiikkaan.
– Kun menemme Kiinaan, niin miksi ei kyseenalaisteta kisojemme yhteydessä, mitä tapahtuu heidän tehtaissaan. Tai mitä tulee Intiaan. Siellä on lasten hyväksikäyttöä. Ja Espanjassa on poliittista korruptiota, Alonso toteaa.
Bahrainisssa oppositio on osoittanut kisaviikonlopun alla näkyvästi mieltään. Ihmisoikeusjärjestöt ovat protestoineet Bahrainin F1-kisaa, mutta FIA ja Bernie Ecclestone eivät ole perääntyneet kisan suhteen.