
Lotta Kemppinen edusti Suomea sileän 100 metrillä Puolassa järjestettävissä yleisurheilun EM-joukkuekilpailuissa.
Hän oli B-erän kolmas ajalla 11,44. Yhteistuloksissa nainen oli 11:s.
– Ihan samaan nippuunhan tuo meni ja nollatuuliin, Kemppinen kommentoi Kemppinen SUL:n tiedotteessa.
Kemppinen tekee väkevää paluuta viime kesän vamman jäljiltä. Hän myönsi, että perjantain juoksu jätti vielä jossiteltavaa.
– Ihan hyvä juoksu tämä oli, mutta vieläkin jäi vähän hampaankoloon. En osaa sanoa mikä siinä oli, etten päässyt oikein kunnolla juoksun päälle. Luultavasti siellä oli jotakin, joka tapahtui kiihdytyksen alussa tai siirrossa kiihdytyksestä maksimijuoksuun, Kemppinen avasi.
Kolmipäiväisen joukkuemestaruuskisan ensimmäisen päivän jälkeen Suomi on kokonaiskisassa 16 maan joukossa sijalla yhdeksän.
Lue myös:Real Madrid solmi pitkän sopimuksen avainpelaajan kanssa